Większa wydajność

Czy aby zwiększyć wydajność należy skracać czas operacji?​ Takie pytanie usłyszałem podczas pracy w jednej z firm produkcyjnych wytwarzającej produkty elektroniczne. To jest bardzo dobre pytanie i nie wiele osób zastanawia się w ogóle nad tym zagadnieniem, najczęściej dążenia osób usprawniających produkcję skupiają się na skracaniu czasu operacji.

Ale do rzeczy, całkowity czas produkcji, czyli czas od momentu gdy materiał zostaje zwolniony do produkcji do chwili, gdy opuszcza on zakład w gotowym wyrobie, można podzielić na cztery składowe:

1. Czas nastawiana maszyn, czas przygotowawczy: dana część, która ma być przetwarzana czeka na to, aż zasób będzie gotowy, by nad nią pracować.
2. Czas procesu produkcji, czas technologiczny, w trakcie którego dana część przybiera nową, bardziej wartościową formę.
3. Czas kolejkowania: w tym czasie dana część znajduje się w kolejce przed zasobem, który obrabia inne części.
4. Czas oczekiwania , ale nie na zasób tym razem na inną część, wspólnie z którą dany detal ma być zmontowany (spakowany, itp).

Czas przygotowawczy i technologiczny to zaledwie niewielka część całkowitego czasu produkcji danego wyrobu. Najdłuższy jest czas kolejkowania i czas oczekiwania na montaż- stanowią one łącznie przeważającą większość czasu przebywania detalu na terenie zakładu. W przypadku części przechodzących przez wąskie gardło, przeważa czas kolejkowania. Jeśli natomiast chodzi o części nie przechodzące przez wąskie gardło, większość czasu to czekanie na montaż, leżą one bowiem i czekają na części z wąskich gardeł. W obu tych przypadkach o długości oczekiwania decyduje wąskie gardło. Z tego z kolei wynika że wąskie gardła decydują zarówno o wielkości zapasów, jak i o przerobie.

A wiec co się stanie jeśli zmniejszy się o połowę wielkość obecnie przetwarzanych partii?

Jeśli się je zmniejszy, zmaleje również o połowę czas potrzebny do wykonania jednej partii, a to oznacza, że zmniejszy się o połowę czas kolejkowania, oraz czas oczekiwania na montaż.

Skracając o połowę każdy z tych czasów, skracamy mniej więcej o tyle samo czas całkowity, przez jaki dany detal znajduje się na terenie zakładu, a gdy to następuje wówczas zmienia się całkowity czas realizacji zamówienia.

Wracając do pytania postawionego na początku: Czy aby zwiększyć wydajność należy skracać czas operacji?
Odpowiedź może brzmieć ” niekoniecznie, można zmniejszyć wielkość partii”

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!