Sztuka wojny – Sun Tzu, Sun Pin

Chińskie arcydzieło. Stara dobra szkoła nie tylko o tym, jak skutecznie wygrywać bitwy, czy całe wojny. Nie tylko o tym, jaki powinien być skuteczny i mądry wódz, który pokonuje armie nieprzyjaciół.

To przede wszystkim cały czas aktualne wskazówki do polepszania, jakości prowadzenia własnej firmy. Pokazane wartości, cnoty i morale uczą tego, jak poradzić sobie m. in. z przeciwnikiem silnym ( silniejszym), walecznym i pewnym siebie. Przeciwnikiem, który ma budzących grozę dowódców, silnych oficerów, walecznych żołnierzy, a zapasy im dostarczane są regularne. Aby w takiego uderzyć to atakujemy w tych, którzy zwątpili, poczekajmy, aż inni staną się aroganccy i zaczną  napawać  się własnymi ambicjami. Chociaż są dumni i waleczni to ich środek jest słaby. Nie osłaniają się wzajemnie. I Wtedy atakujemy tak jakbyśmy byli im przynajmniej równi😁.  Biznes to cały czas wojna. Stale musisz prowadzić swoje bitwy, a to zdobywać zlecenia, by utrzymać i rozwijać firmę, a to walczyć o bieżący cash flow, zdobywać kasę na inwestycje w swojej firmie, zdobywać z rynku najlepszych fachowców, zdobywać przewagę konkurencyjną, toczyć boje z urzędami, etc. tych walk jest bez liku. Mądry wódz wiele czerpie z takich ponadczasowych dzieł jak Sztuka wojny. Wzmacnia się i umacnia w codziennym boju, inspiruje się do koniecznych zmian, odważnie podejmuje decyzje i wreszcie korzysta z wielu dostępnych taktyk, by osiągać założone cele. A jest ich sporo, szczególnie podoba mi się taktyka skoncentrowana „…. Ludzie mają być zbici jak pióra, bez żadnych szpar. Gdy dokonają odwrotu i ruszą do ucieczki, mają być jak góra. Wtedy formacji skoncentrowanej nie można pobić…” Formacja szydła też ciekawa – powinna być jak miecz” szpic w walce powinien być ostry, klinga smukła, a podstawa stabilna. Tylko wtedy taka formacja szydła może zdecydowanie rozbić szyki nieprzyjaciela”. Na pewno tego nie zrobi formacja o nieostrym szpicu, jeśli klinga nie jest wąska i nie może ciąć, jeśli rękojeść nie jest dostatecznie gruba. Temat rozlokowania „wojska” – czegoś, co w decydujący sposób wpływa na powodzenie w bitwie jest kluczowy. I oczywiście przenosimy go na zespół w pracy😁 Wszystkie te mądrości śmiało przenośmy na grunt walki o byt własnej firmy😁 wiemy, kiedy i jak atakować (i czy w ogóle),   wiemy jak wykorzystać dostępne zasoby i wreszcie wiemy, że jeśli trzeba, to jak mądrze odpuszczać i robić odwrót😁

Gorąco zachęcam każdego do sięgania do tych cennych wskazówek w starym  jak świat dziele. Sztuka wojny- Sun Tzu, Sun Pin . Doskonała inspiracja.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!