Sztuka wojny – Sun Tzu, Sun Pin

Chińskie arcydzieło. Stara dobra szkoła nie tylko o tym, jak skutecznie wygrywać bitwy, czy całe wojny. Nie tylko o tym, jaki powinien być skuteczny i mądry wódz, który pokonuje armie nieprzyjaciół.

To przede wszystkim cały czas aktualne wskazówki do polepszania, jakości prowadzenia własnej firmy. Pokazane wartości, cnoty i morale uczą tego, jak poradzić sobie m. in. z przeciwnikiem silnym ( silniejszym), walecznym i pewnym siebie. Przeciwnikiem, który ma budzących grozę dowódców, silnych oficerów, walecznych żołnierzy, a zapasy im dostarczane są regularne. Aby w takiego uderzyć to atakujemy w tych, którzy zwątpili, poczekajmy, aż inni staną się aroganccy i zaczną  napawać  się własnymi ambicjami. Chociaż są dumni i waleczni to ich środek jest słaby. Nie osłaniają się wzajemnie. I Wtedy atakujemy tak jakbyśmy byli im przynajmniej równi😁.  Biznes to cały czas wojna. Stale musisz prowadzić swoje bitwy, a to zdobywać zlecenia, by utrzymać i rozwijać firmę, a to walczyć o bieżący cash flow, zdobywać kasę na inwestycje w swojej firmie, zdobywać z rynku najlepszych fachowców, zdobywać przewagę konkurencyjną, toczyć boje z urzędami, etc. tych walk jest bez liku. Mądry wódz wiele czerpie z takich ponadczasowych dzieł jak Sztuka wojny. Wzmacnia się i umacnia w codziennym boju, inspiruje się do koniecznych zmian, odważnie podejmuje decyzje i wreszcie korzysta z wielu dostępnych taktyk, by osiągać założone cele. A jest ich sporo, szczególnie podoba mi się taktyka skoncentrowana „…. Ludzie mają być zbici jak pióra, bez żadnych szpar. Gdy dokonają odwrotu i ruszą do ucieczki, mają być jak góra. Wtedy formacji skoncentrowanej nie można pobić…” Formacja szydła też ciekawa – powinna być jak miecz” szpic w walce powinien być ostry, klinga smukła, a podstawa stabilna. Tylko wtedy taka formacja szydła może zdecydowanie rozbić szyki nieprzyjaciela”. Na pewno tego nie zrobi formacja o nieostrym szpicu, jeśli klinga nie jest wąska i nie może ciąć, jeśli rękojeść nie jest dostatecznie gruba. Temat rozlokowania „wojska” – czegoś, co w decydujący sposób wpływa na powodzenie w bitwie jest kluczowy. I oczywiście przenosimy go na zespół w pracy😁 Wszystkie te mądrości śmiało przenośmy na grunt walki o byt własnej firmy😁 wiemy, kiedy i jak atakować (i czy w ogóle),   wiemy jak wykorzystać dostępne zasoby i wreszcie wiemy, że jeśli trzeba, to jak mądrze odpuszczać i robić odwrót😁

Gorąco zachęcam każdego do sięgania do tych cennych wskazówek w starym  jak świat dziele. Sztuka wojny- Sun Tzu, Sun Pin . Doskonała inspiracja.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Zostaw komentarz

Barbara Dytko

Barbara Dytko

Najnowsze wpisy

Nie przegap nic ważnego!
zapisz się do newslettera

Przewiń do góry