Pierwszy krok w kierunku zmiany

Tego się nie da u nas wprowadzić. To tak musi być i nie ma co się wysilać. To nie ma sensu w naszej firmie. Słyszałeś takie słowa gdy próbowałeś coś zmienić? Czy się da, czy się nie da?

Jak słyszę takie słowa przypomina mi się zdarzenie sprzed wielu, wielu lat. Gdy w jednym z japońskich zakładów byłem podczas wizytacji szefostwa Toyoty na hali produkcyjnej. Podczas obchodu padło pytanie jednego z szefów:

„Dlaczego te maszyny są takie wielkie, a produkty które tutaj produkujemy przecież są takie małe? Czy nie możecie coś z tym zrobić”
Z trudem powstrzymałem się od wybuchu śmiechu bo, przypominały mi się „celne uwagi” innych szefów których spotkałem. Te pytanie moim zdaniem należało do tej kategorii „celnych uwag” i pokazywało że nawet w Japonii szefowie potrafią zabłysnąć.
Historia byłaby bez szczególnego znaczenia gdybym, po dwóch latach nie usłyszał o projekcie „1.6 m” zakładającym że maszyny na halach produkcyjnej powinny być do wysokości 1,6 metra. A po kilu miesiącach od tej wiadomości nie dostałbym zaproszenia na prezentacje prototypu maszyny o wysokości 1,6 m, która miała zastąpić tę którą widziałem dwa lata wcześniej w Japonii.
Takich niesamowitych zdarzeń w Toyocie miałem kilka. I dla tego w 2010 roku nie zdziwiło mnie jak zobaczyłem przepraszającego i płaczącego Akio Toyode prezesa koncernu, który mówił o wadliwie działającym pedale gazu.

Mianownikiem dla tych dwóch zdarzeń jest zapewne Kodeks Samuraji Bushido, który wywiera po dziś dzień wpływ na prace Japończyków.
Siedem głównych idei tego kodeksu to:
Chugi – umiejętność bezwzględnego oddania się sprawie i pokory wobec zwierzchników
Gi – równowaga ducha i myśli, zwątpienie to karygodna oznaka słabości
Jin – miłość i wola pomocy światu
Makoto – wiara w siebie i innych oraz szczerość. Proste myślenie i działanie
Mieyo – postawa doskonalenia wobec siebie i świata
Rei – godne, odpowiednie zachowanie
Yu – odwaga i brak strachu w obronie własnych przekonań

Taka mentalność jest dużym wsparciem przy wprowadzaniu zmian. Świadomość że ludzkie działania są zawsze niedoskonałe podobnie jak ludzie i że wszystko można poprawić to olbrzymia wartość. Często brakuje takiej świadomości osobą które mówią „U nas to jest niemożliwe”, „To nie ma sensu”. Brakuje im także samo refleksji i przyznania się do winy po popełnieniu błędu. A umiejętność pokazywania błędów i niedoskonałości to pierwsza rzecz nad którą należy pracować chcąc doprowadzić do trwałych zmian i poprawy. Błędy to wielkie chwile! Dostrzeganie pomyłek i błędów prowadzi do chęci zmiany. A ukrywanie niedoskonałości do przygnębienia i utraty wiary w możliwości. Jeżeli chcemy coś poprawić to zacznijmy pokazywać własne niedoskonałości i dajmy prawo i przyzwolenie innym do popełniania błędów i mówienia o nich.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Zostaw komentarz

Andrzej Białek

Andrzej Białek

Najnowsze wpisy

Nie przegap nic ważnego!
zapisz się do newslettera

Przewiń do góry