Ofensywa– wojna bez walk? według Sun Tzu

Liderzy firm, przed którymi stoją poważne wyzwania, właściciele firm zwiększający swoje zyski i zdobywający nowe rynki, kierownicy każdego szczebla borykający się z trudnymi zadaniami związanymi z zarządzaniem ludźmi. Każdy, którego działania mają wpływ na zwiększenie konkurencyjności swojej firmy mogą czerpać wiedzę z tych ponadczasowych praw. Dlatego też ta idea, by je dla Państwa przybliżyć i odkurzyć.

Jak najskuteczniej planować ofensywę? Najprościej zastosować się do założeń Drogi Tao, czyli rozpocząć od pokrzyżowania planów przeciwnika. Oczywiście jest to możliwe, jeśli odpowiednio wcześnie przygotujemy się atak. A co jeśli musimy użyć innych metod? Od której zacząć?

Droga Tao nakreśla, że najwyższą formą realizacji sztuki wojny jest uprzedzenie planów przeciwnika i ich pokrzyżowanie. Następną dobrą praktyką jest likwidacja sojuszy, jeśli to się nie powiedzie, przechodzimy do ataku zasobów przeciwnika. Ostatecznością jest atak fortyfikacji wroga. Ta taktyka udaremniania planów wroga, a nie likwidacji jego sił, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Nie jest to jedynie wiedza przydatna przywódcom, można z niej czerpać wskazówki do codziennego funkcjonowania.

Już w tak dawnych czasach rozumiano, iż każdy szturm, bitwa wszczynana jest tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie nieuniknione. Najlepszym sposobem na pokonanie przeciwnika jest taka strategia, iż zwycięstwo należy odnosić przy jak najmniejszych stratach w ludziach i materiałach. Ta oświecona myśl wynikała pewnie głównie z chęci uzyskania jak największych korzyści własnych na zagrabionych terenach z zachowaniem „uszanowania” przeciwnika. Po co? By w choć tak minimalnym stopniu odsunąć od przeciwka chęć odwetu i zminimalizować jego opór. Ocalić przeciwnika, uzyskać pożądane zdobycze i udaremnić opór przeciwnika – otóż to doskonała wersja sztuki wojny. Bez bezpośredniej walki.

Obecnie „walka bez walki” stosowana jest  w świecie, w polityce i w biznesie. Pierwszeństwo w ważnej informacji często krzyżuje plany konkurencji, rozbija współpracę i doprowadza w wielu przypadkach do przejęcia firm ze zminimalizowanym oporem ich pracowników. Niweczy się opór dając w zamian status quo – przynajmniej na pewien czas. Aktualne? Jak najbardziej….

Jeśli jednak walka jest już nieunikniona? Jaki przywódca jest niebezpieczny i ponosi klęskę?  Jest kilka takich cech:

  1. Kto jest drażliwy – tego łatwo obrazić i sprowokować do nieprzemyślanych działań
  2. Kto jest uczciwy – tego łatwo pohańbić, unika ryzyka za wszelką cenę
  3. Kto kocha życia – może być wzięty do niewoli – za bardzo trzyma się życia i może być tchórzliwy
  4. Kto kocha ludzi – można mu przysporzyć zmartwień – nie potrafi poświęcić jednostek dla dobra ogółu i w konsekwencji ponosi ogromne straty
  5. Kto jest gotów na śmierć – może zostać zabity i działa zbyt brawurowo, impulsywnie

Każda z tych „wad” , z osobna może doprowadzić do klęski wodza. W odniesieniu do realizacji strategii zarządzania w firmach , szczególnie w dużych organizacjach jest zawartych tutaj dużo wskazówek dla ich wodzów. Są one jednoznaczne:

– koncentrować się trzeba na zadaniu bez względu na swoją reputację,
– nie dać się ponieść dramatyzmowi i emocjom, które są nieodłącznym elementem ważnych starć,
– nie unikać starć i konfrontacji ze względu na strach przed porażką,
– nie unikać za wszelką cenę ryzyka,
– nie rzucać się na działania z nadmiernym ryzykiem,
– kontrolować swoje emocje i tym samym kontrolować siebie,
– działać.

W okresie Wiosen i Jesieni Walczących Królestw wypracowano te mądrości, stale aktualne przez tyle wieków. Niewiele z całego dzieła „Sztuka wojny” straciło na ważności na przestrzeni lat. Absolutna fascynacja i szacunek. Osobiście częściej będę sięgać do nich w sytuacjach trudnych, kiedy tylko wkrada się niecierpliwość, impulsywność i wtedy zazwyczaj temperament kusi do nieprzemyślanych działań 🙂 Doskonalmy się codziennie, by być coraz lepszym szefem, człowiekiem i prowadzić skuteczniejszy biznes. Okiełznać emocje, dać czas na ich uwolnienie w kosmos 🙂 Uczmy się z tak uniwersalnych, starych mądrości, zapraszam do ciągłego doskonalenia.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!